Pozdrowienia z Mohylowa (o. Jerzy Wierzchowski i o. Witalij Czebotar, Białoruś)

Poniższy list ukazał się w numerze 22/2013 „Przyjaciela Misji Klaretyńskiej”.


Serdeczne pozdrowienia z pięknej Białorusi miasta Mohylowa!

Na samym początku pragniemy podziękować za dotychczasową pomoc finansową dla naszej nowo powstającej parafii.

Budowa rośnie, w tym roku udało się nam dokończyć już w całości cykl ścian żelbetowych pod wieżę, zakupiliśmy stal na kolejne konstrukcje, zakończyliśmy w pełni cykl „O” z klatkami schodowymi włącznie i wstawionymi oknami, zakupiliśmy cegłę klinkierową na zewnętrzne ściany, brakuje jeszcze części cegieł na wewnętrzne ściany, około 500 00sztuk.

Obecnie zimą pracujemy w piwnicach. Zrobiliśmy sztuczny namiot, chronimy strop przed zaciekaniem i palimy w tzw. burżujce. Dzięki temu możemy robić ścianki działowe, kanalizację, elektryczność, wodę i mamy nadzieję, że uda się tam zamieszkać od wiosny. Ze względu na dość daleki dojazd wynajmujemy mieszkanie i trzeba płacić spore pieniądze za wynajem .

Duszpasterstwo rozwija się dość prężnie, powstają nowe grupy parafialne, prowadzimy katechizację, dzieci i młodzieży, a od września zeszłego roku wprowadziliśmy katechezę dla dorosłych. Zainteresowanie katechezą wśród parafian jest imponujące. Wikary o. Witalij prowadzi duszpasterstwo w dwóch naszych miejskich więzieniach. Mamy w parafii Legion Maryi: grupę starszych Legionistów i młodzieżowy Legion. Działa także grupa Anonimowych Alkoholików, która liczy ponad trzydzieści osób i cały czas przychodzą nowi ludzie, niestety alkoholizm jest tutaj wielkim problemem. Jest grupa młodzieży akademickiej i pracującej, Domowy Kościół, dwie pary małżeńskie pomagają nam w przygotowaniu młodych narzeczonych do zawarcia małżeństwa, mamy też, trzy Róże Różańcowe. Prowadzone są lekcje nauki języka polskiego. Od zeszłego roku zaczął działać chór parafialny, który ćwiczy raz w tygodniu, już widać powoli owoce. W naszej kapliczce mamy cztery Msze św. jedną w języku polskim, a pozostałe w białoruskim, jest Msza święta dla dzieci i ich rodziców, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzieci a szczególnie rodziców. Prosimy o modlitwę w naszych intencjach. My modlimy się za ofiarodawców w czasie wtorkowej Nowenny do św. Antoniego, a szczególnie w pierwsze soboty miesiąca w nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi.

Na zbliżające się święta Zmartwychwstania składamy moc pozdrowień i Bożej łaski, a Chrystus, który przezwyciężył śmierć i Szatana niech będzie Drogą, Prawdą i Życiem na każdy dzień życia.

Z modlitwą:

o. Jerzy Wierzchowski CMF

o. Witalij Czebotar CMF