98. Wielkopostne tradycje

8 marca 2014 r.

Stosunkowo często słyszę pytanie o jakieś specyficzne dla kościoła iworyjskiego tradycje. Jest z tym pewien problem, bo mamy tu do czynienia z kościołem niezwykle młodym. Część znanych nam zwyczajów chrześcijańskich trzeba więc dopiero zaszczepić, odpowiednio adoptując je wcześniej do miejscowych warunków. Z drugiej strony tradycje miejscowe najczęściej są nierozerwalnie związane z kultami pogańskimi i nie da się zaadoptować ich do liturgii. Istnieją jednak takie, które w pewien sposób nadają specyficzny rys miejscowego kościoła, a najlepiej jest to widoczne w przypadku Wielkiego Postu.

 

Środa Popielcowa

Wielki Post w całym Kościele Zachodnim rozpoczyna Środa Popielcowa. Nie znam jednak innego kraju, w którym jej obchody cieszyły się takim powodzeniem. Mimo, że nie jest to święto obowiązkowe, obie msze (rano i wieczorem) gromadzą kilka tysięcy ludzi. Dzieje się tak dlatego, że na posypanie głów popiołem przychodzą nie tylko chrześcijanie, ale i poganie, a nawet muzułmanie. Na nic zdaje się tłumaczenie, że popiół wysypany na głowę to żaden fetysz, ale zewnętrzny znak tego, co ma się dokonać w sercu, a więc nawrócenia i czynienia pokuty za grzechy. Ludzie wychodzą z założenia, że może i nie wiedzą, w czym ten popiół ma im pomóc, ale jeszcze nie słyszeli, by komuś zaszkodził…

 

Drzewko intencji

Każdego roku przed ołtarzem staje suche drzewko, na którym wierni mogą powiesić kartki ze swoimi wielkopostnymi wyrzeczeniami i intencjami. Wygląda to trochę jak wielkopostna choinka.

 

Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa od lat w naszej parafii nie odbywa się w kościele, ale w poszczególnych dzielnicach. Każde CEB wyposażone w książeczki z rozważaniami zbiera się więc osobno w umówionym miejscu i odprawia ją idąc gwarnymi ulicami miasta.

 

Wielkopostne pielgrzymki

Wielkopostne pielgrzymki to zwyczaj w Polsce zupełnie nieznany, a stanowiący rodzaj jednodniowych rekolekcji. Odbywają się one w trzech grupach. Tradycyjnie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu swoją pielgrzymkę mają dzieci, w kolejną młodzież przygotowująca się do chrztu, a w końcu dorośli i młodzież ochrzczona. Przygotowując pielgrzymkę trzeba wybrać najpierw miejsce docelowe, najczęściej na jakiejś plantacji w pobliżu miasta, i miejsca na trzy spotkania po drodze, podczas których omawia się jakiś problem najczęściej związany z hasłem roku. Po dotarciu do celu ma miejsce msza polowa i wspólny posiłek (każdy zabiera coś do zjedzenia ze sobą).

  

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa to wielka manifestacja wiary. Procesja z placu przy ratuszu do kościoła zawsze wygląda niezwykle okazale, zwłaszcza że używa się podczas niej prawdziwych liści palmowych. Po mszy oczywiście się ich nie wyrzuca, ale podobnie jak w Polsce zasusza i przynosi do kościoła tuż przed Wielkim Postem następnego roku, by zrobić z nich popiół na Środę Popielcową.