21. Krótka kronika wydarzeń minionego roku (2014/2015)

Soubré, 26 marca - 30 kwietnia 2015

Marzec 2014 – mój powrót na misję w Soubré. Radość parafian i kłopoty z biskupem.
 
Niedziela Palmowa – wizyta siostry Małgorzaty Tomasiak i pana Jacka Trzcinskiego. Powierzenie prac przy budowie i zbiórki ofiar na budowę Matce Boskiej z Guadelupe.
 
Kwiecień–maj–czerwiec – intensywne prace przy kościele: zakończenie sufitu, malowanie wapnem zewnętrznych murów kościoła, przygotowanie dróżek ogrodu różańcowego pod kładzenie bruku. Niespodziewane ostrzeżenie: nie masz już chłopie trzydziestu ni czterdziestu lat!
 
Czerwiec – tworzę ekipę z czwórką świeckich (dwa małżeństwa) dla przemyślenia wszystkiego, co wiąże się z pracami wykończeniowymi i konsekracją kościoła. Pożegnanie wikarych: Ks. Tomasz wraca do Bouaflé, Ks. Wojciech Kobyliński wyjeżdża do pracy w Polsce.
 
Lipiec – powrót brata Jana z Polski; przybycie pana Jacka na misje (pan Jacek to świecki wolontariusz, ”złota rączka”, pomagający od lat misjonarzom w rożnych krajach Afryki); łańcuch nie kończących się robót: tynkowanie słupów w kościele, kładzenie kafelek w prezbiterium, wykładanie ołtarza marmurem, montaż szyb w dolnych oknach kościoła.
 
Sierpień - wrzesień: kładzenie chodników (w całości powierzone naszemu klaretyńskiemu seminarzyście przybyłemu na roczny staż do Soubré), malowanie kościoła wewnątrz i na zewnątrz, "SUPER kolekta specjalna” na budowę kościoła w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15.08), malowanie czterdziestu rysunków z życia Jezusa Chrystusa na murze ściany wejściowej kościoła, wykończenie filarów i zakładanie światła w kościele
 
Październik - przyjazd księdza wikarego, rozpoczęcie budowy ”GROTY FATIMSKIEJ” w kształcie drzewa – przypadkowo przypada na 13 Października!!!
Pan Jacek wyjeżdża do innego miasteczka gdzie będzie wykonywał ławki do naszego kościoła (niewyobrażalna sprawa: nie udaje nam się znaleźć odpowiedniej ilości drewna na około 134 ławek !); montaż górnych okien; kładzenie kafelek w kościele (ponad 800 metrów kwadratowych), zakładanie nagłośnienia w kościele, montaż świetlnego węża na krzyżu ściany frontowej, święta Bożego Narodzenia, montaż krzyża z figurą Chrystusa w ścianie za ołtarzem (3.20m), wykonanie ołtarzy bocznych: ”Święty Kościół Katolicki” i ”Boże Miłosierdzie”, rozpoczęcie obchodów tygodnia przygotowania do świętą konsekracji, kładzenie kafelek i instalacja mebli w zakrystiach, przyjazd Jacka i składanie kilkunastu gotowych ławek;
 
13.02.2015 – błogosławieństwo groty,

14.02.2015 – przyjazd O. Prowincjała,

15.02.2015 – konsekracja kościoła, pożegnanie odchodzącego i instalacja kanoniczna nowego proboszcza,

20.02.2015 – w towarzystwie ojca Prowincjała opuszczam moja misję i parafię w Soubré po 15 latach i 4 miesiącach.
 
Cytat z mojego pożegnania z parafianami:
Sługami nieużytecznymi jesteśmy! Niech Bóg będzie uwielbiony w moim życiu i w życiu każdego z Was. Niech Chwała Boża i miłość do Bożej Matki rozbrzmiewają w murach tego kościoła i poprzez świadectwo życia ”Żywego Kościoła” ,którym Wy: Parafianie i Parafianki Matki Boskiej Różańcowej, jesteście.
 
Ciąg dalszy nastąpi...

I zapowiada się interesująco! Trzeba nam będzie jednakże pomyśleć o zmianie nazwy bloga.