101. Wielkie Prace
3 maja 2014 r.

Jakiś czas temu wpadł mi w ręce katalog budów zaplanowanych na Wybrzeżu na dekadę 2001-2010. Miało być to dziesięciolecie „Wielkich Robót”. Oczywiście nic z tych szumnych zapowiedzi nie wyszło, bo po puczu wojskowym w Wigilię Bożego Narodzenia 1999 roku kraj począł stopniowo pogrążać się w coraz większym chaosie. Ci, którzy znali Wybrzeże sprzed tej daty mówią, że była to zupełnie inna rzeczywistość (materiały archiwalne z tego okresu autorstwa mojego wujka przygotowywane są obecnie do publikacji i być może zaczną ukazywać się sukcesywnie na niniejszej stronie jeszcze w tym roku).

  

I tu niespodzianka. Obecny prezydent w zasadzie od razu wziął się do roboty i podjął zarzucone projekty. Ukończył więc budowę jedynej autostrady w kraju z Abidżanu do Jamusukro, rozpoczął budowę nowego mostu w Bouaflé i trzeciego mostu nad laguną w Abidżanie (miasto jest niewiarygodnie zakorkowane), a także potężnej elektrowni wodnej w… Soubré. Warto przy tej okazji wspomnieć, że nasze miasto rozrosło się tak nagle jakieś ćwierć wieku temu właśnie na wieść o projekcie budowy wspomnianej zapory.

  

Prowadzone przez chiński (!) koncern prace nad zaporą idą pełną parą. W zasadzie codziennie słychać detonacje ładunków wybuchowych (to jakieś siedem kilometrów stąd), którymi kruszy się granitową skałę.

Paradoksalnie owe Wielkie Prace mogą nie być najlepszą wróżbą na przyszłość i oznaczać, że obecny prezydent niezbyt pewnie czuje się na swoim stołku. Boi się zatem wybuchu kolejnej wojny domowej (za poprzednią sam był w większej mierze odpowiedzialny) i w ten sposób próbuje zjednać sobie ludność.

  

Póki co należy jednak cieszyć się tym, co mamy, tym bardziej że w ramach rozbudowy infrastruktury pod elektrownię mają doprowadzić nam asfalt aż do terenu misji. Uwierzę, jak zobaczę.