Вот Искупитель, вот Он наш Мессия! Празднует ныне Рождество Россия! (o. Marcin Dragan i o. Tomasz Zając, Rosja - Syberia)

Poniższy list ukazał się w numerze 27/2015 „Przyjaciela Misji Klaretyńskiej”.

 

Oto Zbawiciel, oto nasz Mesjasz!

Świętuje dzisiaj Narodzenie Rosja!”

Te piękne słowa rosyjskiej kolędy już wkrótce zabrzmią w naszych katolickich kościołach znajdujących się na terytorium Rosji. Każde Boże Narodzenie, tu obchodzone jest dla mnie wielkim przypływem nadziei. Coś się zmieni! Znów Bóg zawarł z nami Przymierze. Jeszcze raz daje nam szansę! Ludzie Miłość przyszła do nas!

Potrzeba tej Miłości wszystkim, całemu światu. Potrzeba tej Miłości tu, gdzie ją wyśmiano, odrzucono, zabito! Oficjalnie! Bo tak naprawdę Ona nigdy NIE UMARŁA! Przetrwała w sercach wielu ludzi. Przetrwała syberyjskie zimy, przetrwała syberyjskie obozy, przetrwała na „nieludzkiej ziemi”, a wszystko po to by człowiek jeszcze bardziej tę Miłość ukochał i szanował!

Kochani Przyjaciele! To już moje (o. Tomasza) trzynaste święta poza Krajem Rodzinnym (jak ten czas szybko leci – u Ojca Marcina – dwudzieste!), jak co roku przeżywane w przepięknej scenerii. Mróz, śnieg skrzypiący pod nogami (brakuje go w Polsce w tym czasie). Dźwięk kolęd, wystrojona świątynia: szopka, choinki, mrygające lampeczki. Wigilia w gronie zakonnym. W duszy radość z przyjścia Zbawiciela – jak w rodzinnym domu. Do pełnego szczęścia brakuje dużego pełnego wiernych kościoła, kolejek do spowiedzi i komunii świętej... Brakuje kolorowych reklam, ludzi biegających za zakupami, wesołych Mikołaji chodzących po ulicach... Za tym ostatnim to aż tak nie tęsknie, choć co by nie mówić brakuje tej „świątecznej gonitwy”. Trzeba podkreślić że w Rosji narodzenie Chrystusa jest obchodzone 7 stycznia i wtedy zaczyna się świąteczna gonitwa!!!

My mamy swoje rosyjskie katolickie Boże Narodzenie. Ciche, spokojne, niezauważalne – jak w Betlejem, kiedy to urodził się Jezus Chrystus. Roboczy dzień, jak co dzień. Dzieci i młodzież w szkole na zajęciach. Tylko maleńka garstka wiernych (80 osób, co to jest na miasto liczące 220 tyś mieszkańców?!) przychodzi by na radosnej Pasterce o północy wypełnić nasz maleńki kościółek (7 na 15 metrów) po brzegi i wyśpiewać radosną „Chwała na wysokości Bogu”. 25 grudnia rano, z odnowionym sercem, możemy iść do swoich codziennych obowiązków. W sercach naszych parafian, w ich domach, tam gdzie pracują, uczą się, panuje radość Narodzenia Zbawiciela. Jak umieją, jak pozwalają warunki, głoszą Radosną Nowinę o Zbawicielu.

Kochani pragniemy w imieniu naszych owieczek podziękować za Wasze pełne DOBROCI SERCA, za Waszą duchową i materialną pomoc. Dzięki niej możemy wykonać liczne dzieła w parafii. Zebrać dzieci, dorosłych i przeprowadzić z nimi katechizacje przygotowującą do spowiedzi, komunii, bierzmowania, chrztu. Dzięki Waszym ofiarom jeździmy do chorych (to są często odległości do 300 km), którzy nie maja możliwości przyjść, przyjechać na Msze Św. do kościoła. Wasza pomoc, pozwala nam prowadzić liczne spotkania w Parafii z grupami: Żywego Różańca, ministrantów, Legionu Maryi, Biblijnego Kursu, modlitewnymi, osób uzależnionych, „Caritas”. Wreszcie dzięki Wam możemy zapewnić materialne utrzymanie parafii – opłaty, remonty... Tak więc nasza służba, tu na pierwszej linii frontu, jest owocna dzięki Wam!

Nasza obecność tutaj jest bardzo ważna. Trzeba pomóc tym ludziom odnaleźć źródło, ich trzeba przyprowadzić do Niego! Wasz wkład jest wielki i przynosi dużo owoców! Z serca Wam błogosławimy i życzymy wielu łask na czas Bożego Narodzenia i Nowy 2016 rok. Niech Matuchna ma Was w swojej opiece i chroni Was od zła.

W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

o. Marcin Dragan CMF

o. Tomasz Zając CMF